Egy banán, 2,5 milliárd forintért – és igen, megették

Nem kevesebb, mint 2,5 milliárd forintot adtak ki ezért a műalkotásért.

Van az a mondás, hogy „ne vegyél zsákbamacskát”, de mi a helyzet egy banánnal, ami közel 2,5 milliárd forintba kerül? A történet Maurizio Cattelan művész Komédiás című alkotásáról és egy extravagáns kriptomilliárdosról szól, aki gondolt egy merészet, és nemcsak megvette a világ egyik legdrágább banánját, hanem meg is ette.

Hogyan kerül egy banán ennyibe?

Ha nem hallottál még a Komédiás-ról, itt az idő bepótolni: Cattelan 2019-ben mutatta be azt az installációt, amelynek központi eleme egy ezüst ragasztószalaggal falra rögzített sárga banán. Egyszerű? Persze. Meghökkentő? Mindenképp! Azóta ez az alkotás az egyik legismertebb példája annak, hogy a kortárs művészet néha tényleg meghaladja a józan ész határait – és talán épp ez benne a zseniális.

A banán nem is először kerül a középpontba: korábban egy performanszművész és egy koreai diák is megette az alkotás részét képező gyümölcsöt, de ők még „csak” pár tízmillió forintos példányokat falatoztak. Justin Sun, a TRON blokklánc alapítója azonban szintet lépett, és a New York-i Sotheby’s aukcióján 6,2 millió dollárért (igen, közel 2,5 milliárd forintért) ütötte le az installációt.

„Ez finomabb, mint egy sima banán”

Sun nem sokat teketóriázott a vásárlás után: a kamerák előtt megette a banánt. Ne aggódj, nem egy 5 éves gyümölcsöt majszolt el! Az installációhoz tartozó banánokat ugyanis rendszeresen cserélik, hogy mindig frissek maradjanak. A mostani példányt az aukció előtt vették 137 forintért egy bronxi standon. Sun szerint ez a banán „sokkal ízletesebb volt”, mint a többi – és hát, ha valaki ennyit fizet érte, nyilván jobb, ha így érzi.

De miért evett meg egy műalkotást? Sun ezt művészeti élményként definiálta. Szerinte a banán elfogyasztása a konceptuális művészet egyfajta ünneplése, és párhuzamot vont a kriptovaluták világával: mindkettő inkább az értelmezésről és a mögöttes gondolatokról szól, mint a kézzelfogható értékről. A Komédiás nem csak egy banán – történet áll mögötte, ami miatt különleges.

A nagy banános ígéret

Sun nem állt meg itt: ígéretet tett, hogy 100 ezer banánt vásárol attól az árustól, akitől a legendás gyümölcs származott. Ezeket bárki ingyen megeheti a standnál, aki érvényes igazolványt tud felmutatni. Ez egy szép gesztus – legalábbis papíron.

Az árus, Shah Alam, aki napi 12 órát dolgozik a bronxi piacon, viszont kevésbé lelkes. Szerinte a logisztika rémálom lenne, ráadásul ekkora mennyiségen alig lehetne nyereséget elérni. Mohammar R. Islam, a stand tulajdonosa viszont hajlik az ötletre, és ígéretet tett, hogy az esetleges profitot szétosztja az alkalmazottak között. Valódi közösségi mozgalom jöhet így létre a banánfogyasztók körében.

Mit tanulhatunk mindebből?

A történet azt mutatja, hogy az érték fogalma folyamatosan változik. Legyen szó egy kortárs művészeti installációról vagy egy közösségi vásárlási platformról, az igazi érték az emberek közötti kapcsolatban, az együttműködésben és az élményekben rejlik.

Ahogy Justin Sun is közösségi eseményt csinált a banán elfogyasztásából, úgy az Allyos is arra ösztönzi az embereket, hogy közösen érjenek el olyan eredményeket, amelyeket egyedül nem tudnának.

Szóval, legközelebb, amikor egy egyszerű banánra nézel, vagy közösségi vásárláson gondolkodsz, jusson eszedbe: az érték néha nem ott van, ahol elsőre keresnéd. A közösségi vásárlásról még többet megtudhatsz ide kattintva.

Az új Allyos – SocialStore közösségi app letölthető a Google Play és App Store felületekről!

Rólunk

Közösségi Vásárlás

Köszöntünk a közösségi vásárlók blogján!

Értesülj elsőkézből a Közösségi Áruház legfontosabb újdonságairól, kedvenc márkáid legfrissebb híreiről, és inspirálódj több száz sikeres közösségi vásárló történetéből. 

Közösségi Vásárlás csapata

A Platform

Közösségi Vásárlás

Felfedezés

Ismerd meg a Közösségi Vásárlást!

Kategóriák